Alman hükümeti, halka nasıl destek olacak?


0

Hükümetler her ne kadar gıda arzında sorun olmayacak, marketler kapanmayacak deseler de, panik de sürüyor. Alman Merkez Bankası bugün bir açıklama yaptı. Para arzı güvende. Kasalarımız ağzına kadar dolu dedi bir yönetim kurulu üyesi. Özel önlemler alındı paniği önlemek için. Bugün itibarıyla 700 milyon avro banka şubelerine ve bankamatiklere dağıtıldı. Uzmanlar panik halinde bile, bir para sıkıntısının yaşanmayacağını düşünüyor.

ifW EnstitüsüBaşkanı Felbermayr “Korkarım bu durgunluk, tüm durgunlukların anası olacak.  Almanya’daki ekonomik faaliyet bir ay boyunca yarıya düşse, yıllık ekonomik büyüme yüzde 4 azalıyor. 2 ayda bu yüzde 8. Barış zamanında böyle bir şey hiç görmedik” dedi. Şimdi tabii bu ekonomik sıkıntının bir de yansıması olacak. İnsanlar korkuyor.

Okullar kapatıldı ama birçok kişi, çocuğunu bırakabilecek bir yer bulamıyor. Bu durumda işe gitmese olur mu? Kanunen olmaz. Çünkü kural olarak çocukların bakımını sağlamak anne babanın görevidir. İş verenle orta yolu bulmak zorundasınız. Evden çalışmayı önerebilirsiniz. Ama iş yerleri bu durumlarda çok insafsız davranıyor. Özellikle taşeron firmalar, işçileri tehdit ediyor. Maalesef hükümet bu konularda işçilerin değil de, holdinglerin, kartellerin tarafını tutan düzenlemelere imza atıyor.

İşçilere korona nedeniyle geçici bir hak verildi. Hastalık şüpheniz varsa, doktora gitmeden telefonla 7 günlük rapor alıp işverene gönderebilirsiniz. Bu 9 Mart’ta başladı ve bir ay geçerli. Uzatılıp uzatılmayacağı önümüzdeki haftalarda belli olacak.

Eğer hastaysanız zaten iş veren sizi eve göndermekle yükümlü. Eve gönderdiği takdirde de 6 hafta boyunca ücretinizi ödemek zorunda.Ancak sizin arkadaşlarım öksürüyor, ben de endişeleniyorum gibi gerekçelerle işe gitmeme hakkınız yok. Çalışmayı reddedebilmek için işteki şartların sağlığınız açısından bir tehlike olmalı. Yani yalnızca sizin şüpheniz yeterli değil. Örneğin iş yerinizde virüs vakası görüldüyse, işe gitmeyebilirsiniz.

Olur da İtalya gibi karantina olursa, işçi ücretleri ödenmeye devam eder ilk altı hafta boyunca. Yedinci haftadan itibaren hastalık parası, “Krankengeld” talep edebilirsiniz. Karantina durumunda işveren bu ödemelerini karantina kararı veren makamdan talep edebilir.

Bir de “Kurzarbeitergeld” var. Bunu çok duyuyoruz son günlerde. İşverenleri ilgilendiren bir düzenleme. “Kurzarbeitergeld” bir işletmede çalışanın normalde çalıştığı saatin altında çalışıp dolayısı ile daha az gelir etmesine deniyor. “Kurzarbeit” şeklinde çalışmaya başlarsanız, örneğin haftada 40 saat yerine 20 saat çalışırsanız, sosyal sigorta primleriniz yine 40 saat çalışıyor gibi yatmaya devam eder.

Taşeron işçiler de “Kurzarbeitergeld” alma hakkına sahip. Ayrıca iş akdinde farklı bir madde yoksa, korona nedeniyle eksik çalışırsanız, bir sonraki ay fazla mesai yapmanıza gerek yok. Örneğin normalde 40 saat çalışıyorsunuz ama bu ay virüs nedeniyle iş yoktu 20 saat çalıştınız. Bu durumda gelecek ay eksik 20 saati doldurmak için fazla mesai yapmak zorunda değlisiniz.

 Herkesin durumu tabii farklı. Federal İş Ajansı’nın telefon numarası 0800 455 55 20. Hafta içi bu numarayı arayıp bilgi alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı ve Hartz IV gibi devlet yardımlarını alanlara da kolaylık getirdi. Kindergeld ve Kinderzuschlag da devam edecek. Jobcenterlar açık ama vatandaşlar zorunlu durumlar dışında, buraya gitmek zorunda değil. İşlemlerini telefon veya internet üzerinden yapabilirler. Koronavirüs bulaşma ihtimali nedeniyle ‘Jobcenter’lara gidip mülakata girmeye gerek kalmadı.

Özetle, virüs nedeniyle ekonomi yavaşladı. Birçok kişi işini kaybetti. Alman hükümeti, 615 milyar dolar kaynak ayırdı. Hiçkimsenin işini kaybetmeyeceğine söz verdi. Ancak bunlar henüz hayata geçmedi. Elimizde sadece Kurzarbeitergeld ve peşin ödenen vergilerin ertelenmesi var. Bu konularda hükümetin bir an önce daha fazla somut adım atması lazım. Faturaların, kredilerin, kiraların, vergilerin ertelenmesi gündeme gelmeli.


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir