Almanya’da 1,8 milyon kişi işini kaybedebilir


-3
1.3k shares, -3 points

24 Mart 2020 itibarıyla Almanya’da vaka sayısı 32781’e ve ölü sayısı 156’ya yükseldi. Epideminin merkez üssü haline gelen Avrupa’da ise bugüne kadar 11 bin kişi hayatını kaybetti.  Avrupa’da hayatını kaybeden vatandaşlar arasında 26 kişinin Türk kökenli olduğu biliniyor. Fransa’da 11, Hollanda’da 6, Almanya’da ve Belçika’da 3’er, İngiltere’de ve Avusturya’da da birer yurttaşımız yaşamını yitirdi.

Öte yandan Almanya’da Şansölye Merkel evinde karantina altında tutulmaya devam ediyor. Doktorunda korona çıkan Şansölye’nin ilk testi negatifti. Sonucun kesinleşmesi için, birkaç test daha yapılacak. 

Ülkedeki maske sıkıntısı da sürüyor. Maskeye ihtiyacı olmayanlar alıp evlerde depoladıkları için doktorlara maske kalmadı. Almanya, bunun üzerine birçok ülkeden maske sipariş etti. 6 milyon maske, nakliye esnasında Kenya’da havalimanında kayboldu. Bu arada Savunma Bakanlığı, maskeler Almanya’ya ulaşmadığı için paranın ödenmeyeceğini ve en azından maddi bir kaybın olmadığını açıkladı.

ifo: 1,8 milyon kişi işini kaybedebilir

Merkezi Münih’te bulunan Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü ifo ise , karamsar tahminlerde bulundu. Korona krizinin senaryolara bağlı olarak ülkeye 255 milyarla 729 milyar avro arasında bir miktara mal olacağı açıklandı. Enstitünün tahminlerine göre, 1,8 milyon kişi tam zamanlı işini kaybedebilir ve 6 milyon kişi de kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilir. Ekonomi Bakanı Altmaier de, kriz bittiğinde kemerlerin sıkılacağı yönünde açıklama yaptı. 

verdi: Gıda çeki dağıtılmalı

Öte yandan Alman Verdi Sendikası, vatandaşlara gıda çeki dağıtılması önerisinde bulundu. Hongkong, ülkedeki ekonomik durgunluğu gidermek için tüm vatandaşlarına 10’ar bin dolar dağıtma kararı almıştı.


Like it? Share with your friends!

-3
1.3k shares, -3 points
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir