Almanya’da Hartz IV kaldırılsın tartışması


0

BERLİN – Almanya’da Sosyal Demokrat Parti SPD ve Yeşiller’in önde gelen siyasetçileri Hartz IV olarak bilinen sosyal yardımın kaldırılmasını ve yerine daha adil bir sistemin kurulmasını istiyor.

Sosyal yardım oranlarının çok düşük olması nedeniyle sisteme karşı çıkan Sol Parti’nin yanı sıra, SPD ve Yeşiller’in önemli isimlerinin de tartışmaya katılması sosyal yardım sistemi reformuna ilişkin beklentileri arttırdı. Hartz IV sistemi Yeşiller ve SPD tarafından hayata geçirilmişti.

taz’ın haberine göre, Sendikalar Birliği (DGB) ise mevcut sistemin devamından yana. Sendikalar Birliği DGB de mevcut sistemin kalifiye işçiler için de bir iş bulma aracı olduğunu belirterek, kaldırılması halinde kısa vadeli ve taşeron sözleşmelerin artmasından endişe ediyor.

SPD’den vatandaşlık maaşı önerisi

SPD Genel Başkanı Andrea Nahles “vatandaşlık parası”, Yeşiller’den Robert Habeck ise “Garanti sistemi” öneriyor. Programların ana teması, İş Ajansı’nın artık bu parada kesinti yapamayacağı ve ödenen miktarın yaşamak için yeterli olacağı yönünde oluşturuldu.

Sağ partiler CDU ve FDP buna karşı çıkıyor ve Hartz IV sisteminde reform ihtiyacı olmadığını ileri sürüyorlar.

CDU: Hartz IV’ü kaldırmayacağız

CDU’lu Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier ise, bu gibi önerilerinin çok tehlikeli olduğunu ve ülkenin geleceğine zarar vereceğini söyledi.

Altmaier, SPD’li Başbakan Gerhard Schröder döneminde yapılan sosyal yardım reformlarının doğru olduğunu ve devam etmesi gerektiğini savundu.

FDP: SPD ve Yeşiller parayı nereden bulacak?

FDP Lideri Christian Lindner ise SPD ve Yeşiller’in milyonlarca avroluk sosyal transferlerden söz ettiklerini ancak paranın nereden geleceğini söylemediklerini dile getirerek, reform önerilerine karşı çıktı.

Sol Parti ise sosyal yardımların ayda en az 560 avroya yükseltilmesini istiyor.


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir