Almanya’da her 2 günde 1 kadın öldürüldü


0

Almanya’da geçtiğimiz yıl her 2 günde bir kadın cinayeti işlendiği açıklandı. Almanya Federal Suç Dairesi (Bundeskriminalamt) verilerine göre, 2017 yılında 147 kadın, eşi/partneri veya eski eşi/partneri tarafından öldürüldü.

Cinayeti işleyenler arasında Almanlar yüzde 67 ile birinci sırada yer alıyor. İkinci sırada Türkler, üçüncü sırada Polonyalılar, dördüncü sırada ise Suriyeliler var. Cinayetlerin en çok 30-39 yaş grubunda işlendiği bildirildi.

Federal hükümet rakamların bu denli yüksek olması üzerine alarma ve geçti ve yeni kadın korunma evlerinin kurulması için düğmeye basıldı.

SPD’li Federal Aile Bakanı Franziska Giffey, rakamların ürkütücü boyutlara ulaştığını ve kadınlar için evlerinin içinin dahi güvenli olmadığını dile getirdi.

Tehlike altındaysanız hemen arayın

Yetkililer, Almanya’da tehlike altında olduğunu hisseden kadınların hemen aşağıdaki numarayı aramasını istiyor. Bu numaraya yapılan aramalar telefon faturalarında bile görünmüyor, bilgiler kesinlikle paylaşılmıyor ve tam koruma sağlanıyor: 08000116016

Türkçe de konuşabilirsiniz

Bu numarayı arayanlar Türkçe de konuşabilir. Yeterli sayıda tercüman bulunuyor. Hiçbir şekilde şiddete maruz kalmak zorunda değilsiniz. Devlet sizi kadın sığınma evlerine yerleştiriyor ve tüm masraflarınızı karşılıyor.

Uzmanlar her 5 kadından 1’inin yardım istemekte çok geç kaldığını belirtirken, yardım istemenin son çare olmaması gerektiğin belirtiyorlar.

Öte yandan Türkiye’de geçen sene işlenen kadın cinayeti sayısının ise 409 olduğu biliniyor.


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir