Almanya’da iş hayatı


0

Bir Türk şirketinin Almanya genel müdürlüğünde, mesai saati bitiminde ilginç bir olaya tanık olmuştum. Saat 18:00’de firmada çalışan Almanlar ve Almanya’da doğup büyüyen Türkler çıkıp eve gittiler. Ancak Türkiye’den gelerek Almanya’ya sonradan yerleşen çalışanların hiçbiri çıkmadı. Nedenini sorduğumda ise kimse cevap veremedi. Türkiye’den gelen insanlar buna nasıl olsa alışkın oldukları düşüncesiyle, hiç gereği yokken fazla mesai yapmak durumunda kaldılar.

Türkiye ile Almanya arasında mesai kavramı açısından da ciddi farklar olduğunun da altını çizmeliyiz. Türkiye’deki standart bir iş yerinde, en çok masa başında zaman geçiren eleman, en çok çalışan eleman gibi görülür. Ancak bir çalışanın iş yerinde sosyal medya hesapları arasında gezinmesinin iş verene herhangi bir katkısı yoktur.

Türk şirketleri açısından, özellikle müdürlerin ve şeflerin kraldan çok kralcı davrandıklarını, çalışanların sömürülmesine aracılık ettiklerini görüyoruz. Bu durum en yüksek maaşları ödeyen bankalarda da böyle, mahalledeki döner büfesinde de böyle. Bu noktada, çalışanları korumak devletin görevidir. Ancak bir ülkenin Cumhurbaşkanı, OHAL’e dayanarak, nerede grev varsa gidip engellediklerini gururla anlatırsa, bu ülkenin yurt içindeki ve yurt dışındaki şirketleri de, mümkün olduğu ölçüde çalışanlarını ezme çabası içerisinde olurlar.

Türkiye’de iş piyasasında ne yazık ki ciddi sıkıntılar olduğu için, çok sayıda eğitimli genç uygun pozisyonlarda çalışamıyor. Almanya’da hiç iş bulamasanız bile, sosyal yardım alma imkanınız var ve en azından aç kalmaz, kiranızı ödeyemeyecek duruma düşmezsiniz. Bu durumda insanlar, kendilerine uygun işleri aramak üzere daha fazla zaman bulabilirler ve girişimciler projelerinde daha çok ısrar edebilirler.

Kaynak: Oktan Erdikmen – Gurbetçileri Anlama Kılavuzu


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir