Almanya’da işsizlik maaşı ve temel garanti


0

Almanya’da korona salgını nedeniyle çok sayıda kişinin işini kaybetmesi, işsizlik maaşı (Arbeitslosengeld I) ve temel garanti (Grundsicherung) konularını yeniden gündeme getirdi.

Almanya’da işsizlik maaşı, işsizlik sigortası üzerinden karşılanır. Yani işsiz kaldıktan sonra alacağınız ödenek kaç sene çalıştığınızla ve ne kadar süreyle işsizlik sigortası primi ödediğinizle alakalıdır.

İşsizlik maaşı alabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar:

-İşsizlik maaşı alabilmek için işsiz kalmadan önceki 30 ay içerisinde asgari olarak 12 ay boyunca işsizlik sigortası primini yatırmış olmanız gerekir. İşsizlik sigortası, sosyal sigortalara dahil olduğu için aldığınız maaştan size sorulmadan otomatik olarak primler düşülmüş olmalıdır. 12 aylık işsizlik sigortasını aynı iş yerinde doldurmanıza gerek yoktur, 30 aylık süre içerisinde farklı yerlerde çalıştıysanız hepsinin toplamı hesaplanacaktır. İşsizlik sigortası yalnızca maaş kesintisi olarak ödenmez. Bazı özel durumlarda işsizlik sigortası primi ödenmiş sayılır. Bunlar: Serbest çalışan olarak işsizlik sigortasını gönüllü yatırdıysanız, 3 yaşına kadar bir çocuğa baktıysanız, hasta parası (Krankengeld) aldıysanız, gönüllü olarak orduya katıldıysanız…

Bunun yanında,

-Size en yakın Federal İş Ajansı’na başvurmuş olmanız gerekir.

-İşsiz olup sigortalı bir işte çalışabilecek durumda olmanız gerekir. Yani en azından haftada 15 saat.

-Ayrıca işsizlik maaşı alırken istenilen şartlardan biri, sizin Federal İş Ajansı ile birlikte yeni bir iş arıyor olmanızdır.

İşsiz kaldığınız zaman yapacaklarınız:

İşinizden ayrılmışsanız ya da iş akdiniz feshedilmiş ise en kısa sürede Federal İş Ajansı’na durumunuzu bildirin. Koronavirüs sebebiyle İş Ajansı ofisine gitmeniz mümkün olmadığı için 0800 4 555500 nolu telefon numarasını arayabilir ya da kolayca internet üzerinden gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Link: https://www.arbeitsagentur.de/arbeitslosengeld/erste-schritte-arbeitslosigkeit

İşsizlik bildirinizde ofise henüz gidemediğinizi bildirmeniz gerekiyor. Ajans ofisleri tekrar açıldığı zaman yanınıza almanız gereken evraklar şu şekilde: Kimlik veya oturma izniniz ve pasaportunuz, sosyal sigorta belgeniz, iş sözleşmeniz ve öz geçmişiniz.

İşten aniden çıkarılırsanız en geç 3 gün içerisinde eğer iş akdiniz süreli ise işten çıkmadan 3 ay içerisinde Federal İş Ajansı’na bunu bildiriniz. İşsizliğinizi geç bildirirseniz işsizlik maaşını daha geç ve daha dar bir süre için alma ihtimali doğar.

Ne kadar işsizlik maaşı alırım?

Son 12 ay içerisinde almış olduğunuz brüt maaş toplanır ve 365’e bölünür, çıkan sonucun, çocuğunuz yoksa, yüzde 60’ı ve çocuğunuz var ise yüzde 67’si günlük işsizlik maaşınızı teşkil eder. Kaç para işsizlik maaşı alacağınızı internet üzerinden hesaplamak mümkün. Link: https://www.pub.arbeitsagentur.de/start.html

Ne kadar süre ile işsizlik maaşı alırım:

İşsizlik maaşının hangi süre zarfı boyunca verileceği kaç ay boyunca işsizlik sigortasını ödediğiniz ve yaşınızla ilgilidir.

-50 yaşın altında olanlar eğer son 5 yılın 24 ayı işsizlik sigortası ödediyse en fazla 12 ay boyunca işsizlik maaşı alabilir.

-50 yaş ve üzeri olan kişiler 24 aya kadar işsizlik maaşı alabilir. Ancak son 5 yıl içerisinde 48 ay işsizlik sigortasını yatırmış olmak ve 58 yaşından büyük olmak şartı aranmaktadır.

-Bir istisna sözünü ettiğimiz 12 aylık işsizlik sigortası priminin tamamını yatırmamış olmanız durumunda ortaya çıkıyor. Örneğin yalnızca 8 ay boyunca işsizlik sigortası primi yatırıldıysa 4 ay işsizlik maaşı alınabilir.

Arbeitslosengeld I, bir sosyal sigorta iken Arbeitslosengeld II, ihtiyaç sahibi kişiler için bir yardım niteliği taşıyor. Sosyal yardım geçtiğimiz yıl alınan karar ile 2020 yılının ocak ayından itibaren artırıldı ve işsizlik maaşının hayatı sürdürmek için yetersiz kaldığı durumlarda veriliyor.

Arbeitslosengeld II alabilmek için gerekli şartlar:

-15 yaşından büyük olmak ve emeklilik yaşına henüz ulaşmamış olmak.

-Almanya’da düzenli olarak yaşamak.

-Günde en az 3 saat çalışabiliyor olmak.

2020 yılının zamlı ödenekleri şu şekilde:

Yalnız yaşayanlar aylık 432 Euro, eşler (eş başına) 389 Euro, 25 yaş altında olan ebeveynleri ile yaşayan yetişkinler 345 Euro, 14 ila 17 yaş arasında olan gençler 328 Euro, 6 ila 13 yaş arası çocuklar 308 Euro ve 0-5 yaş arası çocuklar 250 Euro alır.

Cem Ekici


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir