Almanya’da kira yardımına zam


0

BERLİN – Almanya’da 2020 yılından itibaren kira yardımı alan aileler daha fazla gelir elde edecekler. Düzenlemelerin ardından hem daha fazla kişi kira yardımı alabilecek hem de ortalama yüzde 30 daha fazla yardım yapılacak. Örneğin, geçtiğimiz yıl 145 avro kira yardımı alan 2 kişilik bir aile, 2020’den itibaren aylık 190 avro alabilecek.

Federal Parlamento’da hükümet ortakları CDU-CSU ve SPD tarafından alınan karara, ırkçı parti AfD de destek verdi. Yeşiller, Sol Parti ve FDP ise çekimser kaldı. Yeşiller ve Sol Parti’nin yardım miktarını yetersiz buldukları için tasarıya destek vermedikleri kaydedildi.YA

Öte yandan değişikliklerin gerçekleşmesi için eyalet temsilcilerinden oluşan Federal Konsey’in de onayını alması bekleniyor.

Kira yardımı nedir?

Almanya’da gelirleri sosyal yadım alma sınırının üstünde olmasına rağmen, kişi başına düşük olan aileler kira yardımından yararlanabiliyorlar. Federal ve eyalet bütçesinden yarı yarıya karşılanan kira yardımı alanların yüzde 74’ü 2017 yılında 200 avronun altında yardım almışlardı.


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir