Almanya’da korona hakkında son durum


0

Mısır’da tedavi altında olan bir Alman vatandaşı Korona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. Mısır Sağlık Bakanlığı, 60 yaşındaki kişinin ülkeye tatil amaçlı geldiğini açıkladı. 6 Mart tarihinde yapılan kontrollerde yüksek ateş nedeniyle hastaneye kaldırılan 60 yaşındaki Alman’ın ölümü, Afrika kıtasındaki ilk ölüm olarak kayıtlara geçti. Almanya’daki korona vakalarının sayısı ise Johns-Hopkins Üniversitesi tarafından açıklanan rakamlara göre 1018’e çıktı. Robert Koch Enstitüsü ise 8 Mart saat 15:00 itibarıyla bu sayının 902 olduğunu bildirmişti. Vakaların en çok görüldüğü eyaletlerse sırasıyla Kuzey Ren Vestfalya, Baden Württemberg ve Bavyera.

Dünya genelindeki vaka sayısı ise an itibarıyla 107 bin. Çin 80 bin vaka ile birinci sırada. Güney Kore’de 7300, İran’da 6500, İtalya’da 5800  vaka var. Almanya bu ülkelerin ardından en çok korona vakasının görüldüğü 5. ülke konumunda bulunuyor.

Ülkede, şu ana kadar korona nedeniyle ölen hasta ise yok. Buna rağmen, hasta sayısında hızlı bir artış var. Her ne kadar 80 milyonluk ülkede bin kişi az gibi görünse de bir hafta içerisinde 10 katına çıkan hasta sayısı, geometrik büyüme endişelerine neden oldu. Sağlık Bakanlığı ise önlemler almaya devam ediyor. Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, Corona virüsünün yayılmasını engellemek için bin kişiden fazla kişinin katılacağı etkinliklerin yasaklanmasını önerdi. Corona virüsüne karşı korumanın Almanya’da ulusal bir konu haline geldiğini belirten bakan, önümüzdeki günlerde virüsün seyrine göre alınacak olan tedbirleri daha da arttıracaklarını söyledi.

Elbette bu virüs ne kadar yavaş yayılırsa, sağlık sistemi de o kadar iyi önlemler alacak. Ancak etkinliklerin iptal edilmesi, önemli bir kısmı zaten panik içerisinde olan vatandaşlar için çok büyük bir anlam yaşıyor. Tabii bu işin bir de ekonomik boyutu var. Konserlerin, maçların iptal edilmesi ekonomik sonuçlar da doğuracak. Sağlık bakanı bunların bilincinde olduklarını ve hiçbir şeyin insan hayatından daha önemli olmadığını söylüyor.

Bakan, kişilerin hijyen konusunda dikkatli olmalarını ve sürekli ellerini yıkamalarını, enfeksiyonların yoğun olduğu bölgelerde sinema, tiyatro gibi etkinliklere daha az gitmelerini tavsiye etti.

Okulların kapanması ise şu aşamada gündemde değil. Almanya’da okulların enfeksiyon tehlikesi nedeniyle kapatılması, yerel kurumların yetkisi dahilinde. Bu nedenle her bölge, konuyla ilgili kendi kararını verecek.

Almanya, sağlık sistemleri açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden biri. Ülkede 383 bin doktor aktif olarak görev yapıyor ve bin kişiye 4,6 doktor düşüyor. Türkiye’de bin kişiye 1,8 doktor, Norveç’te ise 5,5 doktor düştüğünü söyleyebiliriz. Ülke, hastane sayıları açısından da oldukça iyi durumda. Bir milyon kişiye 37 hastane düşüyor. Türkiye’de bir milyon kişiye 19, ABD’de ise sadece 17 hastane düşüyor. Bu açıdan en şanslı ülkelerse Milyon kişi başına 75 ve 66 hastanenin düştüğü Güney Kore ve Japonya gibi uzakdoğu ülkeleri. Doktor sayısı, hastane sayısı bunlar önemli istatistikler ancak ciddi bir salgın veya uzun süren bir felaket yaşandığı takdirde ülkelerin ekonomik güçleri de hayati anlam kazanıyor. Almanya, Avrupa’da milli gelirin sağlık harcamalarına oranı göz önüne alındığında 2. sırada. Ülkede, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın yüzde 11,2’si sağlık yatırımlarına harcanıyor. Birinci sırada yüzde 12,2 ile İsviçre var.

Dolayısıyla ben Alman sağlık sistemine ve kurumlarına güveniyorum. Size de güvenmenizi ve yetkililerin uyarıları dışında hiçbir dedikoduya itibar etmemenizi öneririm.

Biz sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Robert Koch Enstitüsü internet sayfasından da gelişmeleri an be an takip etmeniz mümkün.

Koronadan uzak, sağlıklı ve mutlu bir hafta geçirmenizi dilerim. Hoşçakalın.


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir