Almanya’da Korona tehlikesi büyüyor


0

Korona virüsü Avrupa’da hızla yayılıyor. Çin’i Wuhan eyaletinde ortaya çıkan ve binlerce insanın ölümüne neden olan virüs Avrupa’ya ulaştı. İtalya, Almanya, Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya alarma geçti. Sadece İtalya’da 220 Korona vakası var. Almanya’da ise sayı 60’ı buldu.

Bonn bölgesinde bir okulda görevli olan öğretmende Korona virüsüne rastlandı. Okuldaki 150 çocuk karantinaya alındı. Berlin’deki ünlü turizm fuarı itf, Korona tehlikesi nedeniyle iptal edildi. İsviçre de 15 Marta kadar bin kişinin üzerinde katılım beklenen tüm etkinliklerin ertelendiğini açıkladı.

Panik yapmalı mıyız?

Tabii kıtada bir panik havası görülmeye başlandı. Aslında Korona ile ilgili ortaya atılan haberin çoğu gerçek dışı. Günümüzde maalesef sosyal medya üzerinden, WhatsApp üzerinden yalan haberler, komplo teorileri hızla yayılıyor ve bunları durdurmak, bilgileri düzeltmek mümkün olmuyor.

2006-2017 arasında, Twitter’daki haberlerin yayılmasını ele alan çalışmalar var. Bunlar, yalan haberlerin, gerçek haberlerden daha hızlı yayıldığını gösteriyor. Haberin değerini yeni bilgi belirliyor ve yalan haberlerin yenilik değeri daha yüksek. Bazıları panik havası içerisinde, “Mahvolduk” diyorlar. Bazıları “Bir şey olmaz” diyorlar. Peki gerçek ne?

Dünya Sağlık Örgütü, halihazırda 50 ülkede Korona virüsüne rastlandığını açıkladı. Bugün itibariyle virüs dünyada yaklaşık 85 bin kişiye bulaşmış durumda.

Peki kimler risk altında?

Risk bölgelerine seyahat eden ve 14 gün içerisinde yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı görülenler risk altında. Onların muayene olmasında fayda var. Diğer taraftan Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, her öksürükte doktora gidilmemesini istiyor.

Erkekler, kadınlara göre daha çok risk altında. Çin’de yapılan araştırmalar bunu gösteriyor. Tabii ileri yaşlardaki insanlarda, 80 üzerindekilerde daha riskli bir durum var. 50 yaşından  itibaren bağışıklık sistemi zayıfladığı için Korona riski de artıyor.

Peki nasıl korunabiliriz?

En basit yöntem elleri yıkamak. Başka insanlarla iletişim kuran, yüz yüze gelen, el sıkışan herkes sıklıkla ellerini yıkamalı. Ancak düzgün yıkamalıyız. Hemen bir sabunla çalkalayıp çıkmak yeterli değil. Mikropların ve virüslerin yok olması için 20-30 saniye sabunla ovaladıktan sonra, mutlaka kurulamalıyız ve o kağıt havluyu atmalıyız.Küçük dezenfeksiyon spreyleri var. Onlar da işe yarıyor. El yıkama imkanı olmayanlar yanlarında ondan bulundursunlar.

Almanya’da Hamburg’da 1, Kuzey Ren Vestfalya’da 37, Rheinland Pfalz’da 1, Hessen’de 1, Bavyera da 15 kişi Korona virüsü nedeniyle tedavi altında tutuluyor.

Ekonomi olumsuz etkileniyor

İnsanlar dışarı çıkmayınca, tabii ki ekonomi de olumsuz etkileniyor. Uluslararası ticaret sekteye uğradı. Kargo ve yolcu uçaklarında iptaller yaşanıyor, ticaret aksıyor. İlaç sanayisinde önemli bir yeri olan Çin ekonomisindeki sorunlar nedeniyle, Avrupa’da bazı ilaçları bulmak mümkün olmuyor.

İşe gitmeseniz olur mu?

Peki işe gitmeseniz olur mu, olmaz. Önleyici tedbir olarak, “Belki korona olabilirim, ben işe gitmeyim” diyemiyorsunuz. Ancak kesin acil olan durumlarda işe gitmeyebilirsiniz. Örneğin okullar kapatılırsa korona nedeniyle, çocuğunuza bakmak için işe gitmeyebilirsiniz.

Korona dolandırıcıları çıktı

Bu arada her şeyin olduğu gibi bunun da hemen dolandırıcıları çıktı. Almanya’nın Oberhavel bölgesinde, kendisini oğlunun doktoru olarak tanıtan bir kişi, 85 yaşındaki bir vatandaşı dolandırmak istedi. Oğlunun karantinada olduğunu ve tedavi için acil 22 bin avro gerektiğini söyleyen dolandırıcılar, yaşlı adamın kızının durumu fark etmesi üzerine bu sefer başarılı olamadılar. Emniyet yetkilileri, vatandaşların Korona dolandırıcılarına karşı dikkatli olmalarını istiyor. Telefonda sizden para isteyen kimseye güvenmeyin ve asla para vermeyin.


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir