Almanya’da mesailerin yarısı ödenmiyor


0

Almanya’da işçilerin, 2 milyar saatin üzerinde fazla mesai yapmak zorunda bırakıldığı ve bu mesailerin de yarısının ödenmediği ortaya çıktı. Sol Parti fazla mesaiye karşı Anti-Stres Yasası çıkmasını istiyor.

BERLİN – Almanya’da Sol Parti’nin (Die Linke) federal hükümete yönelik soru önergesine verilen yanıtta, ülkede 2007 yılından bu yana en yüksek düzeyde fazla mesai yapıldığı ortaya çıktı.

Rheinische Post gazetesinin ilk olarak haberleştirdiği verilere göre, Almanya’da çalışan işçiler bir yıl içerisinde 2,127 milyar saat fazla mesai yapmak zorunda kaldılar.

Her üç kişiden birinin, haftada en az iki saat fazla mesai yaptığını belirten yanıtta, ayrıca bu mesailerin yarısının da ödenmediği kaydedildi.

Sol Parti Milletvekili Jessica Tatti, rakamları ürkütücü bulduğunu belirterek, iş verenlerin böylelikle 36 milyar avro kazandıklarını dile getirdi.

Sol Parti, işçilerin sömürülmesini en aza indirebilmek için Anti – Stres Yasası çıkarılmasını istiyor.

Sendika da tepkili

Alman Sendikalar Birliği (DGB) de sonuçlara tepki göstererek, fazla mesailerin yarısının ödenmemesinin bir skandal olduğu değerlendirmesinde bulundu.

4,2 milyon kişi düşük ücretle çalışıyor

Öte yandan hükümetin bir başka soru önergesine verdiği yanıtta, Almanya’da 4,2 milyon kişinin düşük ücretlerle çalıştığı ortaya çıktı.


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir