Almanya’da sağlık sigortası konusundaki değişiklikler


0
8 shares

Almanya’da 2020 yılında sağlık sigortası konusunda da önemli değişiklikler var. Dijitalleşme, sağlık sigortası alanında da önem kazanıyor. Örneğin elektronik reçete geliyor. Hastalar, video danışmanlık ile doktorları ile doğrudan konuşabilecekler. Bu şekilde hizmet veren kurumlar, elektronik reçete düzenleyebilecekler. Bu reçeteye yazılan ilaçları da dilediğiniz eczaneden yaptırabileceksiniz. Özellikle yaşlılar ve doktora uzak mesafede bulunanlar için güzel bir uygulama olacağı görülüyor.

Burada şöyle bir tartışma başladı. Doktora gitmeden, online muayene olmak mümkün mü? Bu suistimal edilebilir mi? Sağlık kasaları bu uygulamadan yararlanmak isteyenlerin, zaten önce doktorlarından onay almaları gerektiğini söylüyor. Yani kimin muayenehaneye gelip kimin gelmeyeceğine yine doktor karar verecek. Önümüzdeki günlerde bu konuda daha ilginç haberler duyacağımızı sanıyorum. Çünkü hepinizin bildiği gibi, Almanya’da doktordan doktora çok büyük farklar var. Bazı doktorlar hiç bakmadan rapor yazarken, bazıları kılı kırk yarabiliyorlar. Bu online muayenenin sonuçları nasıl olacak, hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Hastalık raporu da önümüzdeki yıldan itibaren dijital ortamda hazırlanabilecek. Doktor, raporunu sağlık sigortasını dijital olarak gönderecek. İş veren de bu raporu sigortadan doğrudan isteyebilecek.

1 Ocak 2020’den itibaren, eczanelerin az bulunduğu yerlerde online eczaneler daha fazla kullanılacaklar. Eczaneler ilaçları hem eve getirecekler, hem de sizi kullanım konusunda bilgilendirecekler.

Almanya nüfusu yaşlanıyor. Nüfusun yaklaşık yüzde 23’ü 60 yaşın üstünde. Yani neredeyse her 4 kişiden biri 60 yaşın üzerinde. Bu nedenle, emeklilik reformları sürekli olarak gündeme geliyor. Sağlık sistemi de bu çerçevede yeniden düzenlenmek zorunda. Yaşlı bakımı gibi sektörlerde de büyük oranda açıklar var. Ülkeye nitelikli işçi çekebilmek için bu alanda da özel yasalar çıkarılıyor. Bakalım bir göç ülkesi olduğunu ancak 1990’lı yıllarda kabul eden Almanya, demografik değişim karşısında refah seviyesini koruyabilecek mi?

Aslında sadece Almanya değil dünya da yaşlanıyor. Çocuk yapma alışkanlıkları değişti. Çiftler ya hiç çocuk yapmıyorlar ya da 1 veya 2 çocukla yetiniyorlar. En yüksek yaşlı nüfusa sahip ülkeler Monako, Japonya ve Almanya. Diğer taraftan Türkiye nüfusu da yaşlanıyor. 65 yaş ve üzeri nüfus son 5 senede yaklaşık yüzde 16 arttı. Toplamda yüzde 8,8’e çıktı. Türkiye’de de sistematik değişiklikler yapılması lazım ama durum Almanya ve Japonya kadar acil görünmüyor.

İlginç bir değişiklik dövme konusunda, 2020 yılının sonunda, dövme sildirme işlemlerini yalnızca doktorlar yapabilecek. Yani dövme yapanlar, yaptıkları dövmeyi silemeyecekler. Bu değişiklik, dövme sildirirken ortaya çıkan sağlık sorunları açısından önemli bir karar. Dövme yaptırırken 2 kere düşünmenizde fayda var.

1 Ekim 2020 tarihinden itibaren diş protezindeki maddi destek arttırılacak. %50’den yüzde 60’a yükseltilecek.

Diş protezi Almanya’da sigorta kapsamında değil sadece yuüzde 50 destek vardı. bu yüzde 60’a çıktı. Sigortanın ödemediği diş protezi, implant, saç ektirme, estetik gibi operasyonlar için insanlar büyük ölçüde Türkiye gibi daha uygun fiyatlı ülkeleri tercih ediyorlar. 2018 yılında Türkiye’ye 551 bin hasta tedavi amacıyla geldi. Ortalama 2 bin 13 dolar harcadılar. Hasta sayısı, yaz aylarında büyük artış gösteriyor. İnsanlar gitmişken hem bir diş yaptırırım hem de denize girerim diye düşünüyorlar. Bakalım diş protezinde desteğin arttırılması bu konuda nasıl bir etki yapacak?

Aşı tartışmalarıyla ilgili de önemli bir karar. Son dönemde yapılan propagandaların etkisinde kalan çok sayıda veli, çocuklarını aşıtlamamaya başlamıştı. Bu duruma bir son vermek için Sağlık Bakanlığı’nın girişimleriyle yasal düzenleme yapıldı. 1 Mart 2020 tarihinden itibaren kreşe ve okula başlayanlar, kızamık aşısı yaptırdıklarını belgelemek zorunda kalacaklar. Daha önceden okula yazılanlar da 31 Temmuz 2021 tarihine kadar bu aşıyı yaptırdıklarını belgelemeye mecburlar. 1970 öncesi doğanların aşı yaptırma zorunluluğu bulunmuyor. Aşı yaptırmayanlar veya aşı yaptırdıklarını belgeleyemeyenler ise 2500 avroya kadar para cezası ödemek zorunda kalacaklar. Kızamık aşısını her doktor yapabilecek ve aşının masrafları da sağlık sigortaları tarafından karşılanacak.

Almanya yaşlanıyor demiştik. BU nedenle bakım evi sektörü de sürekli büyüyen ve büyüdükçe denetim ihtiyacı görülen bir sektör olarak öne çıktı. Bakım evlerinde kalanların şikayetlerinin artması üzerine, bu alanda bir standart getirilmek üzere harekete geçildi. Bundan sonra, bakım evleri sürekli olarak kontrol edilecek ve araçlar gibi TÜV denetimine alınacak.

Almanya’da uzman doktordan randevu almak da çok zor. Bazen haftalarca, hatta aylarca beklemek zorunda kalabiliyorsunuz. Özellikle internetle arası iyi olmayan yaşlıları rahatlatacak bir karar da uygulamaya geçiyor. 116117 numarasını aradığınızda, 7 gün 24 saat uzman doktordan randevu alabileceksiniz. Bunun için doktorunuzdan bir arabuluculuk kodu almanız yeterli olacak.

Bu videodaki bilgileri AOK Hessen Etnik Pazarlama Uzman Koordinatörü Sayın Necati Suözer’in hazırlamış olduğu bilgilendirme yazısından aldık. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Hepinize sağlıklı ve mutlu yıllar dileriz.


Like it? Share with your friends!

0
8 shares
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir