Almanya’da sokağa çıkma sınırlamaları


-1
295 shares, -1 points

FRANKFURT – Koronavirüs vakası sayısının 24806, ölü sayısının 93’e ulaştığı Almanya’da yeni izolasyon önlemleri hayata geçirildi. Ülkede 2’den fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklandı. Aileler ve partnerler, hayat arkadaşları, toplu taşıma araçları, cenazeler ve mecburi mesleki gerekçeler bunların dışında tutulacak. Restoran, otel, kuaför, kozmetik ve masaj salonları da kapatılacak. Evlere servis yapan işletmeler bu yasağa tabii değil.

Başbakan Angela Merkel da karantinaya alındı. Kendisine aşı yapan bir doktorda korona virüsü tespit edildiği için, başbakan da bir süre evde karantinada kalacak ve en kısa sürede de bir koronavirüs testi yaptıracak.

Ekonomide resesyon beklentisi

Alman Merkez Bankası, Bundesbank‘ın Başkanı Weidemann bugün bir açıklama yaptı. Federal hükümetin virüse karşı çok doğru ve hızlı şekilde hareket ettiğini söyleyen Weidemann, Almanya’nın borçlu olan avro bölgesi ülkelerine göre daha avantajlı durumda olduğunu ifade etti.  Geçen sene %0,6 büyüyen Alman ekonomisinin bu sene %1,1 büyümesi bekleniyordu ama artık ekonomik durgunluk kaçınılmaz hale geldi.

Ekonomik paketler netleşiyor

Berlin’de tartışılan yasa taslağına göre, önümüzdeki 6 ay boyunca kira ödemeyen kiracılar, evden çıkarılamayacak. Gerek görülürse bu süre 2021 yılının temmuz ayına kadar uzatılabilecek. Ancak bu kira ödenmeyeceği anlamına da gelmiyor. Kiracılar borçlu kalmaya devam edecek. Kredi ödemesi yapanlar için de birtakım kolaylıklar sağlanması bekleniyor.

Diğer taraftan küçük işletmeciler için birtakım düzenleme hazırlıkları var. 10 kişinin altında işçi çalıştıranlar için 15 bin, 5 kişinin altında çalıştıranlar için de 9 bin avro destek hazırlığı yapılıyor. Söz konusu paketler ve başvuru süreçleri önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.


Like it? Share with your friends!

-1
295 shares, -1 points
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir