Almanya’da telefon dolandırıcılığına dikkat


0
Koblenz’de görülen bir mahkemede, kendilerini polis olarak tanıtıp yaşlı vatandaşları dolandırmaya çalıştıkları öne sürülen 2 Türk vatandaşına hapis cezası verildi. 62 bin avro civarında parayı ele geçirmeye çalıştığı iddia edilen 48 yaşındaki bir Alman-Türk vatandaşı 1 yıl 3 ay hapis cezası alırken, 20 yaşındaki bir başka Türk vatandaşı da 1 aylık cezaya çarptırıldı.
Öte yandan Almanya’nın Frankfurt şehrinde de yaşlı vatandaşları kendilerini akraba gibi tanıtarak arayıp, dolandırıcılık yaptıkları ileri sürülen kişilere karşı uyardıda bulunuldu. Şüphelilerin Türkiye’de sıkça görülen polis tarafından aranma taktiğiyle yaşlıları kandırdıkları ve telefon ekranlarında da 110 numarasından aranıyor gibi gösterdikleri belirtildi.
Bügüne kadar yaklaşık 500 bin avro dolandırdıkları ileri sürülen şüphelilerin, yaşlı vatandaşlardan evlerinde bulunan para ve değerli eşyaları güvenlik için kendilerine vermelerini istedikleri kaydedildi. Frankfurt emniyeti, bu gibi aramaların olması durumunda hemen telefonun kapatılmasını ve polisin bilgilendirilmesini istedi.

Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir