Almanya’da trenler dezenfekte ediliyor


0
1.8k shares

Avrupa’da Koronavirüs pandemisi tehlikesinin artması, Almanya’da yaşayan vatandaşlar arasında trenlerin, otobüslerin ve sokakların yeterince dezenfekte edilip edilmediği tartışmalarına neden oldu.

Türkiye’deki belediyeler sürekli olarak dezenfekte çalışmalarına ilişkin fotoğraflar paylaşıyor. Almanya’daki kurumlar bunu pek tercih etmedikleri için, vatandaşlar arasında yeterli çalışmaların yapılmadığı endişesi doğmuştu. Ancak yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, bunun doğru olmadığı ifade edildi.

Süddeutsche Zeitung’da yayımlanan bir yazıda, Deutsche Bahn yetkililerinden aktarılan bilgilere göre, trenler hem sürüş esnasında hem de park halindeyken temizleniyor. Uzun yol trenlerinde de aynı şekilde düzenli olarak hem sefer halinde hem de seferden sonra istasyonlarda düzeli olarak temizlik yapılıyor.

Normalde 4 saatte bir yapılan düzenli temizlik, virüs tehlikesi nedeniyle 2 saatte bir yapılıyor ve bu nedenle ek personel istihdam ediliyor. Tren seferini tamamladıktan sonra, olağan temizleme ve çöp toplama işlemi gerçekleşiyor. Her gün trendeki dokunulan yüzeyler ve taban temizleniyor. 5 haftada bir de detaylı temizlik yapılıyor. Camlar siliniyor ve otururken başın konulduğu bölgedeki materyal değiştiriliyor.

“Sokakların yıkanmasına gerek yok”

Öte yandan, Moleküler Biyoloji ve Genetik Uzmanı Dr. Metehan Çifdalöz de, sokakların ve meydanların yıkanmasına gerek olmadığını belirtti. Otobüslerin ve trenlerin dezenfekte edilebileceğini vurgulayan Çifdalöz, “Sokaklardan ve meydanlardan virüs taşınma ihtimali çok düşük. Bu nedenle yıkamak bana mantıklı gelmiyor” dedi.


Like it? Share with your friends!

0
1.8k shares
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir