Almanya’daki Türkçe televizyonlar


0

Almanya’da Türk televizyonculuğu ise 1990’lı yılların başından itibaren uydu antenleri ve TRT Int ile başladı. 1992 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Almanya’daki Türk ailelerin yüzde 57’si her gün TRT Int izliyordu. 2006 yılında ise Türklerin yüzde 67’sinin evinde uydu anteni vardı ve yüzde 75’i Türk televizyonlarını, yüzde 61’i ise Alman televizyonlarını izliyorlardı. 1990’da TRT TV5 kanalı Alman kablo televizyon sistemine girdi. Bunun için Almanlar, programların yüzde 30’unun Almanya’da üretilmesi şartını koymuşlardı. TV5, Almanya’nın yanı sıra, Hollanda, Belçika, İngiltere ve Intelsat üzerinden Rusya hinterlandındaki Türk devletlerinde de (Kırgızistan, Türkmenistan gibi) yayın yapıyordu. Bu Turgut Özal’ın bir politikasıydı ve TRT üzerinden yurt dışındaki Türklere etki edilmesi fikri ilk kez gündeme getirilmişti.

Almanya’ya daha sonra özel kanallar geldi. Bu kanallar arasında yer alan Kanal 7, 1997’de Deniz Feneri programı üzerinden para topladı, Avrupa’da stüdyo açan ve canlı programlar yapan ilk kanal oldu.1998 yılında Deniz Feneri e.V. kuruldu ve bu dernek üzerinden verilen reklamlarla, 5 yıl içerisinde 41 milyon avro toplandı. 18,5 milyon avronun Türkiye’ye aktarıldığı tespit edildi ve Kanal 7’nin lisansı iptal edildi.

Alman savcılar, Deniz Feneri yolsuzluğu ile ilgili olarak asıl faillerin Türkiye’de olduğunu belirterek dosyayı Türkiye’ye gönderdiler. Türkiye’de ise bu dosyanın üzeri örtüldü.

Sonraki süreçte, Almanya’da binaların art arda aldıkları uydu anteni yasakları ve akıllı televizyon kutularının yaygınlaşması, gurbetçilerin tek tuşla Türkiye yayınını seyredebilmelerini sağladı. Bu nedenle Avrupa yayınlarının etkisi azaldı.

Avrupa kanalları RTÜK denetimi dışında oldukları için, “Bir saat içinde yüzde 20 reklam” kuralına uymadılar. Türkiye’yle aynı saatte başlayan bir dizi, Almanya’da yarım saat sonra biter hale geldi. Bu reklamların uzamasının yanı sıra kalitesi de, insanların Türkiye yayınlarını tercih etmesine neden oldu.

Kaynak: Gurbetçiler Anlama Kılavuzu, Oktan Erdikmen


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir