Almanya’dan ekonomiyi kurtarma paketi


1
148 shares, 1 point

Almanya’da birçok fabrika ve işletme kapandı. Temel gıda hariç alışveriş durma noktasında. Yaklaşık 1 milyon kişinin işini kaybetmesi bekleniyor.

Maliye Bakanı Sholz ve Ekonomi Bakanı Altmaier günlerdir konuşulan paketi bir basın toplantısıyla birlikte açıkladılar. 550 milyar avroluk bir paket bekleniyordu ama bu 750 milyar avroya çıkarıldı. Olaf Scholz, Almanya’nın her şeyini ortaya koyduğunu söyledi.

6 senedir hiç borç almayan Almanya, sıfır borç politikasıyla eski borçları ödüyordu. Ancak bu yıl, hem ekonomideki daralma hem de destek ödemeleri nedeniyle 156 milyar avroluk bir borç alınması gerekecek. Alman ekonomisinde  bu sene yaklaşık yüzde 5’lik bir düşüş beklendiği için, toplanan vergiler de azalacak. Çarşamba günü federal parlamentoda oylanacak olan yardım paketinin  kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Aynı paketi, cuma günü de olağanüstü toplanacak olan eyaletler meclisi, Bundesrat oylayacak.

Pakette neler var?

Küçük firmalar ve yalnız çalışanlar, 3 ay için 9 binle 15 bin avro arasında bir destek alabilecek. Bunun için yaklaşık 50 milyar avro ayrıldı. Orta ve büyük işletmelere ise 100 milyar avroluk fon tahsis edildi. Verilen devlet garantileri ise 400 milyar avroya kadar çıkabilecek. Bu süreç kamu bankası kfW tarafından yönetilecek. İşletmeler, gerekirse kamulaştırılabilecek ve krizden sonra, bu şirketlerin yeniden özelleştirilmesi gündeme gelecek. 

Kiracılar, eğer korona nedeniyle gelir kaybına uğrar ve kiralarını ödeyemezlerse, 1 Nisan 30 Eylül tarihleri arasında evden çıkarılamayacaklar. Ancak kirayı ödeme yükümlülüğü devam ediyor.

Bunun dışında 2 milyon 150 bin kişinin kısa çalışma ödeneğinden (Kurzarbeitergeld) yararlanması bekleniyor. Bunun maliyeti de yaklaşık 10 milyar avro olacak.

Bir iş yerinde çalışanların en az yüzde 10’u, yine en az yüzde 10 maaş kaybına uğrarsa ‘Kurzarbeitergeld’ alma hakkına sahip. Bu şartlar sağlanırsa, yüzde 10 gelir kaybına uğramamış işçiler de destek alabilir. Stajyerler bu hesaba dahil değil.

Çalışma sürelerinin azaltılması sebebiyle eksik kalacak sigorta primleri devlet tarafından tam gün çalışmış gibi ödenir. Bu uygulama taşeron işçiler için de geçerli. Ancak Minijob olarak 450 avroya kadar çalışanlar, işsizlik sigortasından muaf oldukları için onlar için geçerli değil. Diğer taraftan, devlet Minijobların vergilerini de bazı durumlarda karşılayarak firmalara Minijob çalışan işçi başına yaklaşık 60-70 avroluk bir destek sağlayabiliyor. 

Kurzarbeitergeld alan tek çocuklu bir işçinin net gelirinin yüzde 67’si, çocuksuz çalışanlarınsa yüzde 60’ı hesaplanıyor. Bu ödenek en fazla 12 aylık bir süre için alınabiliyor ve iş yerindeki çalışma şartları düzeldiği anda da Kurzarbeitergeld desteği kesiliyor. 

Sosyal yardım başvurularında kolaylık

Sosyal yardım başvurularında da kolaylıklar getiriliyor. 6 ay boyunca, eskisi gibi evin büyüklüğü ve sahip olunan para incelenmeyecek. Temel garanti (Grundsicherung) ve ek çocuk parası (Kinderzuschlag) almak da kolaylaştırılacak. Bunların hesaplanmasında da son 6 aylık gelir hesaba katılmayacak. Sadece son ayın geliri dikkate alınacak. Bu da işten çıkarılanlar için önemli bir avantaj sağlayacak. Çocuklarına bakabilmek için işi bırakmak zorunda kalan aileler de yardım alabilecek. 


Like it? Share with your friends!

1
148 shares, 1 point
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir