Almanya’nın yabancılarla tanışması


0

Alman Koloniler Bürosu Sekreteri ve Samoa’daki Alman kolonisinin eski yöneticisi Wilhelm Solf, 1912 yılında Reichstag’da yaptığı bir konuşmada şunları söylüyordu: “Biz Almanız, biz beyazız ve beyaz kalmak istiyoruz”.

Bu konuşma, Almanlarla kolonilerde yaşayan siyahilerin evliliklerine izin verilip verilmemesi konusundaki görüşmelerde yapılmıştı. Solf, milletvekillerinin içgüdülerine göre karar vermelerini istiyordu: “Çocuklarınızı kolonilere gönderiyorsunuz. Eve zenci gelinler getirmelerini ister misiniz? Beşiklerinize zenci bebekler yatırmalarını ister misiniz?”.

Reichstag böyle bir karar almasa da, Alman kolonileri kendi kararlarıyla Almanlarla zenci yerliler arasındaki evlilikleri yasakladı. Almanya bu evlilikleri yasaklayan tek kolonyal güç olmuştu.

Bu göçmenlik algısının üzerine iki dünya savaşı ve bir diktatörlük yaşayan Alman toplumu, 1960’lı yıllardan itibaren kendisini bu sefer inkar edemeyeceği bir göç tartışmasının içerisinde buldu.

Bernard Lewis, 2007 yılında Avrupa’nın İslamlaşacağını ve Müslümanların yüzyıl sonuna kadar kıtanın kontrolünü ele alacaklarını söylemişti. Ancak bu gibi panikler yeni değil. Benzer şeyler, 1897 yılında Londra’ya yerleşmeye başlayan Rus Yahudileri için de dile getiriliyordu.


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir