Amazon, Almanya’da 20 milyon ürünü imha etti


0

FRANKFURT – Dünya online alışveriş pazarının lideri Amazon’un, 2018 yılı içerisinde sadece Almanya’da iade edilen 20 milyon ürünü imha ettiği açıklandı.

Bunun sebebi de ürünleri yeniden kullanıma sunma masrafının, imha etmekten daha pahalıya gelmesi. 20 milyon ürün imha edilirken, yeniden kullanılan ürünlerin sayısı bu nedenle sadece 7,5 milyonda kaldı.

Almanya’da Bamberg Üniversitesi’nin araştırmasıyla ortaya çıkan rakamlar, kapitalist tüketim çılgınlığının dünya kaynaklarının boşa harcanmasına neden olduğunu ortaya çıkardı.

Bir ürünün imha masrafı yaklaşık 85 cent iken, 15 avronun altı ürünlerde iade masraflarının daha yüksek tutması nedeniyle firmaların bu yolu tercih ettiği belirtildi.

Öte yandan her ürünün iadeye uygun olmadığını kaydeden uzmanlar, bu nedenle iade sürecinde yasal düzenleme yapmanın imkansız olduğunu kaydettiler.

Ürünlerin arızalı olması durumunda imhalarının kaçınılmaz olduğu göz önüne alındığında, uzmanlar sivil toplum örgütlerinin yeniden kullanım için devreye girmesi görüşünde.


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir