Berlin’de öğrencilere toplu taşıma ücretsiz olacak


0

Berlin’de sol partiler, 1 Ağustos’tan itibaren ilkokul ve lise öğrencilerine toplu taşımanın ücretsiz yapılması konusunda anlaştı. İlkokullardaki öğle yemekleri de bedava olacak.

BERLİN – Almanya’nın Berlin eyalet hükümeti, ilkokul ve lise öğrencilerine toplu taşımanın tamamen ücretsiz olması konusunda anlaştı.

SPD, Yeşiller ve Sol Parti’den oluşan koalisyon birinci sınıftan altıncı sınıfa kadar yemeklerin ücretsiz yapılmasına karar verdi. Değişiklikler Berlin’de yeni okul sezonunun başladığı 1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Eyalet hükümeti böylelikle, önceki dönemde büyük ölçüde sosyal yardım alanların çocuklarına verilen Berliner Pass sahipleri için zaten ücretsiz yapılan biletleri, herkes için ücretsiz hale getirmiş oldu.

Sağ partiler tepkili

CDU ise 2 çocuklu ailelerin ayda 120 avro tasarruf etmelerini sağlayacak olan yeni pakete tepki göstererek bedava biletin, otobüs idaresi yeni otobüs ve U-Bahn’ları finanse edemediği sürece birişe yaramayacağını iddia etti.

Almanya’da Hamburg ve Bremen ile birlikte eyalet statüsüne sahip 3 şehirden biri olan Berlin, 2016’dan bu yana SPD, Yeşiller ve Sol Parti hükümeti tarafından yönetiliyor.


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir