Bozuk paralarınızı kontrol edin


0

Avrupa’da yaşayanlar dikkat – Bozuk paralarınızı kontrol edin

Avrupa ülkelerinin merkez bankaları tarafından basılan bazı bozuk paralar, yanlışlıkla hatalı olarak piyasaya sürüldü. Bu paralar piyasada yüz binlerce avroya varan fiyatlarla alıcı buluyor.

FRANKFURT – Avrupa ülkelerinin merkez bankaları tarafından basılan bozuk paraların bazıları hatalı üretiliyor ve kontrol sürecinde de fark edilmezse, bu hatalı paralar piyasaya sürülüyor. Koleksiyoncular, çok nadir bulunan bu hatalı üretim bozuk paralara zaman zaman yüz binlerce avro ödeyebiliyorlar. Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Bavyera eyaletinde bir kişi, benzer şekilde hatalı basılan 2 avroyu internet üzerinden tam 2 milyon avro bedelle satışa çıkarmıştı.

Bir başka sosyal medya kullanıcısı da koleksiyon değeri taşıyan hatalı üretim paranın fotoğrafını paylaştı ancak paranın satılık olmadığını söyledi.

Bozuk paraları her ülke kendisi basıyor

Avrupa Birliği Merkez Bankası, sadece kağıt avroları basarken, bozuk para üretimi her ülkenin kendi merkez bankası tarafından yapılıyor.

Belçika hükümeti, ülkede bulunan darphaneye bu sebeple ihtiyaç olmadığını açıklamış ve bozuk para basımına son vermişti. Bu kararın ardından ülkede bozuk para sıkıntısı baş göstermiş ve esnaflar bozuk para bulamamaktan şikayet etmişlerdi.

Frankfurt 2 merkez bankası olan tek şehir

Avrupa ülkelerinin para birliğine giderek Avrupa Birliği Merkez Bankası’nı kurmaları üzerine, her ülkenin merkez bankası işlevi azalmakla birlikte varlığını sürdürmüştü. Frankfurt, bu çerçevede dünyada 2 merkez bankası olan tek şehir unvanını taşıyor.

Frankfurt’ta hem Avrupa Birliği Merkez Bankası, hem de Alman Merkez Bankası bulunuyor.

Foto: Ibrahim Rifath / Unsplash


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir