Çifte vatandaşlık da elden gidiyor


0

CDU’nun en güçlü başkan adayı Kramp-Karrenbauer, Erdoğan Almanya’daki Türkleri kışkırttığı için çifte vatandaşlığa karşı. Merkel sonrası dönem, gurbetçiler ve Türkiye açısından olumsuz sonuçlar doğuracak.

OKTAN ERDİKMEN – Bavyera’da ve Hessen’de yüzde 10’un üzerinde oy kaybeden Almanya Başbakanı Merkel, aralık ayında yapılacak parti kongresinde genel başkanlığı bırakacağını ve 2021 seçimlerinde de yeniden başbakan adayı olmayacağını açıkladı.

CDU-CSU hem bu eyalet parlamentolarında, hem de federal düzeyde hala birinci parti ve hükümetin çoğunluk kanadını oluşturacak. Merkel, buna rağmen yüzde 10’luk bir oy kaybına dahi tahammül edemiyor ve hemen görevinden ayrılıyor. Bizim alışık olmadığımız bir durum.

Merkel’ın yerine kim geçecek?

CDU genel başkanlığına, anketlerde önde çıkan partinin genel sekreteri Kramp-Karrenbauer’in seçilmesi bekleniyor. 56 yaşındaki Saarland – Völklingen doğumlu siyasetçi de havaya girdi. Müstakbel başbakan olarak açıklama üstüne açıklama yapıyor.

Olan çifte vatandaşlığa olacak

Kramp-Karrenbauer ilk olarak bir çifte vatandaşlık karşıtlığı başlattı ve Erdoğan’ın Almanya’daki Türkleri kışkırttığını, kendi tarafında olmalarını istediğini, bunun bir bağlılık sorunu yarattığını ve bu nedenle çifte vatandaşlığın sona erdirilmesi gerektiğini savundu.

Önerisine göre, Almanya’ya yerleşenlere ve onların çocuklarına çifte vatandaşlık verilebilecek ancak torunlar sadece Alman vatandaşı olacak. Yani Türk göçmenlerin ezici çoğunlu için çifte vatandaşlık kaldırılacak.

Anketlerde yüzde 24’e kadar yükselen Yeşiller buna karşı. Ancak bu partinin de insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi hassasiyeti nedeniyle Erdoğan’a ve Türkiye’ye tutumu oldukça negatif.

Yeşiller, 2004’teki parti kongresinde yaptıkları oylamada, Türkiye’nin AB üyeliğine oy birliği ile destek vermişlerdi. 1200 delegeden sadece bir kişi çekimser kalmış, geri kalan herkes ‘Evet’ demişti.

Aynı oylama şimdi yapılsa, çekimser kalacak tek bir kişi bile bulamazsınız.

Bu duruma nasıl geldik?

Peki, Türkiye Almanya’daki genel başkanlık tartışmalarında neden birinci gündem maddesi oluyor ve AKP Yeşiller’in tüm delegelerini düşman etmeyi nasıl başardı?

Türkiye’yi yönetenler, dış politikayı ve Avrupa ülkelerinde yaşayan Türkleri iç politika enstrümanı olarak kullanmaya çalıştılar. Referandumda birkaç puan fazla oy alacağız diye Almanya, Avusturya, Hollanda, Belçika gibi, milyonlarca Türkiye kökenlinin yaşadığı ülkelerle kavga çıkardılar.

Bu ülkeleri yönetenlere, terör destekçisi, Nazi gibi hakaretler ettiler. “Şu partiye oy verin, buna vermeyin” diyerek ülkelerin iç işlerine karıştılar.

Sonuç, gurbetçiler hedef haline getirildi ve sosyal yardım soruşturmaları, çifte vatandaşlık iptalleri, vergi dairesi mektupları birbirini izledi.

Merkel yüzde 10 oy kaybetti diye, gururuna yediremeyip görevi bırakıyor.

Diğer taraftan, milyonlarca gurbetçi zor durumda kalıyor. Vatandaşlıklar iptal ediliyor, vergi cezaları kesiliyor.

Bütün bunlara sebep olanlar umursamıyor, “Nerede hata yaptık?” diye düşünmüyor.

Reis, sarayında mutlu mesut yaşasın da.

“Vatandaş ne durumda?” Önemli değil.


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir