Corona virüsü Almanya’ya sıçradı


0

Çin’de ortaya çıkan Corona virüsü Avrupa’ya sıçradı. Fransa’daki 3 vakanın ardından Almanya’nın Münih şehri yakınlarında bulunan Starnberg’de de 1 kişi Corona nedeniyle tedavi altına alındı. Bavyera sağlık bakanlığı olayı doğruladı. 33 yaşındaki bu Alman’ın hastalığı da aynı iş yerine eğitim için gelen bir Çinliden kaptığı söyleniyor.

Bu virüs aslında diğerleri kadar öldürücü değil. Şu ana kadar görülen vakalarda öldürme oranı yüzde 4 civarında. Daha önce bu oranın çok daha yüksek olduğu salgınlar görülmüştü. Ancak Corona’da şöyle bir tehlike var. Bu virüs henüz kendini göstermeden yani kuluçka evresindeyken başka insanlara bulaşabiliyor. Münih’teki vakada da kişi virüsü kapmış ama hastalık kendini göstermeden hayatına devam etmiş. İşe gitmiş, alışverişe gitmiş, yüzlerce kişiyle temas etmiş. Bu virüs acaba onlara da bulaştı mı, endişe bu. Bu kapsamda hastalığı kapan kişini yüz yüze ilişki kurduğu 40 kişinin de önlem amaçlı takip edildiği belirtiliyor. Bu vakanın kaynağı olduğu düşünülen Çin vatandaşı 23 Ocak’ta Almanya’yı terk etmiş. Ona rağmen, günler sonra bu virüs ortaya çıkıyor. Ancak Bavyera sağlık bakanlığı durumun kontrol altında olduğunu ve vatandaşların paniğe kapılmamalarını istiyor.

Avusturya’da bir vaka görüldü. Pazar günü bu virüs nedeniyle hastaneye kaldırılan bir kişinin haberini veren oe24 sitesi, haber fotoğrafında başörtülü bir kadını kullanınca tepki çekti. Ölümcül virüs, Avusturya’ya gelen hastalık haberinde başörtülü bir fotoğrafın kullanılması gerçekten çok ayıp. Kasten yapılmadığını düşünmek isterdim ama maalesef özellikle Avusturya basını bu durumu o kadar suistimal ediyor ki, tüm iyi niyetimizi kaybediyoruz bu durumda. Fransa’da da 3 kişi Corona şüphesiyle gözetim altında şu anda. Onların da virüsü Wuhan bölgesinden gelen Çinlilerden kaptıkları düşünülüyor.

Evet, gerçekten de 2020 yılına kötü bir giriş yaptık. Avustralya’da milyonlarca hektar orman yandı. Elazığ’da deprem oldu, onlarca vatandaşımız hayatını kaybetti. Şimdi de Corona virüsü dünyaya yayılıyor. Peki Corona, asıl adıyla 2019-NCOV ne kadar tehlikeli? Buna karşı neler yapabiliriz?

SARS, MERS, Corona bunlar akciğer hastalıklarına neden olan virüsler. Yarasalar, kediler, develer aracılığıyla insanlara geçtiler.Coronanın kaynağının da bir yılan olduğu ileri sürülmüştü ama bu henüz doğrulanmadı. Yarasa veya rukan da olabilir deniyor. Çinin Wuhan bölgesinde tespit edilen vakaların büyük bir kısmı, hayvan pazarının yakınlarında yaşayan insanlar oldu. Bu nedenle uzmanlar, Corona’nın kaynağın da bir hayvan olduğunu düşünüyorlar.

Peki Corona virüsü kaptık mı nasıl anlayabiliriz? Aslında anlaması çok zor çünkü belirtiler gribal enfeksiyonları çağrıştırıyor. Zaten bu da benzer bir hastalık. Ateş, halsizlik, öksürük en çok görülen belirtiler. Virüsün gerçekten Corona olup olmadığı ise ancak hastanelerde ve laboratuvarlarda belirlenebiliyor. Önceki gün Türkiye’de bir Çinli Corona virüsü taşıyıcısı diye karantinaya almışlardı ama vertigo çıkmıştı. Bu nedenle hemen paniğe kapılmayın kış mevsimindeyiz ateş, halsizlik, öksürük, normaldir. Ancak biraz daha dikkatli olup en ufak bir belirtide doktora gitmekte de fayda var.

Peki Corona’ya karşı neler yapılabilir? Maske takmamıza gerek var mı? Bu arada maskeler tükenmiş eczanelerde. Sokaklarda dikkat ediyorum genellikle Uzakdoğulular maskeyle geziyorlar. Ama uzmanlar şimdilik maske takmaya gerek olmadığını söylüyor.Aslında gribe karşı neler yapılabilirse onlar yapılabilir. Örneğin elleri düzgün şekilde yıkamak. Bu çok önemli. Sadece kış mevsiminde değil her zaman bunu bir alışkanlık haline getirmeliyiz. Bazen görüyorum restoranların tuvaletlerinden falan çıkarken ellerini yıkamayan çok kişi oluyor. Bunlar her yere dokunuyorlar. Trende otobüste uçakta, alışveriş merkezinde bunlara biz de dokunuyoruz ister istemez. Dışarı çıkıp eve geldikten sonra mutlaka duş almakta fayda var. Biz genelde ellerimizi sık yıkarız ama doğru yıkamayı pek bilmiyoruz. Basitçe hemen 4-5 saniye yıkamak bir işe yaramaz 20-30 saniye arasında ve mümkünse ılık suyla yıkamamız lazım. Alkollü dezenfektanlar var onlardan da bulundurabiliriz. Sık sık kullanabiliriz. Evimizi ve eşyalarımızı da aynı şekilde dezenfekte etmek gerekiyor. Hasta olanlar okula, işe gitmesinler. Mümkünse evden çıkmasınlar. Elinizle göze ağza burna dokunmayın özellikle de gözlerinize. Çünkü gözleriniz en zayıf noktalardan biri vücutta. Birçok virüs oradan bulaşabiliyor. Çin’e pek gitmeyin. Wuhan bölgesine giden varsa onlardan bir süre uzak durmanızda fayda var. Uzmanlar çiğ et yememeyi de tavsiye ediyorlar. Zaten çiğ et nasıl yiyorlar onu da anlamıyorum ama sıklıkla görüyorum böyle kanlı kanlı tabaklar, yarı pişmiş – orta pişmiş deniyor ama kıpkırmızı geliyor. Onlardan da uzak durmakta fayda var, en azından bir süre.

Birçok ürün Çin’de imal ediliyor. Yeni gelen ürünlere dokunsak virüs bulaşır mı? Uzmanlar bulaşmaz diyor. Çünkü virüs en fazla 2 gün hayatta kalabiliyormuş eşyalar üzerinde. Dolayısıyla Çinden buraya gelene kadar dayanamayacağı düşünülüyor. Siz yine de kargoları açmadan dezenfektan kullanın. Özellikle havalimanlarında, kargo merkezlerinde çalışan işçilerimiz, Çin’den gelen paketlere dokunmadan dezenfekte maddesi kullanabilirler.

Şüpheleriniz varsa, BARMER Almanya içinde özel bir telefon hattı oluşturdu. 0800 84 84 111 numaralı hattı arayarak, Corona ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Umarım Corona, uluslararası topluma iş birliğinin önemini bir kere daha gösterir. Doğal gaz, madenler, petrol kaynakları bunlarla yakından ilgileniyor devletler ama halk sağlığını tehdit eden hastalıklara ve virüslere karşı gerekli önlemler maalesef alınmıyor. Hayvanlar canice ortamlarda yetiştiriliyor, alınıp satılıyor. İnsanlar, gıda boyalarıyla, pestisitlerle göz göre göre zehirleniyorlar. Hükümetler bunlara gözlerini kapıyor ama böyle bir salgın anında şunu görüyoruz ki dünyada her şey yalan, varsa yoksa sağlık.

Önümüzdeki günlerde sağlık araştırmalarına daha fazla kaynak aktarılması umuduyla, hepinize sağlıklı ve mutlu günler diliyorum. Bir sonraki videoda görüşmek üzere, hoşçakalın.


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir