Göç


0

İnsanlar ve hayvanlar ilk çağlardan bu yana göç ettiler. Yaşadıkları bölgelerdeki iklimsel değişmeler, ekonomik zorluklar ve diğer tehditler, onları zaman zaman yer değiştirmeye zorladı.

Göç konusu bu nedenle gündemin hep ilk sıralardında yer aldı. Afrika’dan botla geçmeye çalışan ilticacılar, Shangai’daki Çinli köylüler, Roma’daki Filipinli bakıcılar, Amerika sınırını yasa dışı aşmaya çalışan Meksikalılar, Avrupa’daki Romen, Bulgar işçiler, Irak, Suriye, Sudan’dan gelen milyonlarca göçmen gazetelerin, televizyonların en önemli tartışma konuları arasında. Sadece Çin’de, önümüzdeki 25 yıl içerisinde 345 milyon insanın iç göçle yer değiştirmesi bekleniyor.

İnsanlar hayatlarını 2,5 milyon yıl boyunca bitkileri ve hayvanları yiyerek sürdürdüler. 10 bin yıl önce ise tarım devrimini gerçekleştirerek, tarlaları ekip biçmeye başladılar. Ancak Homo Sapiens türü, tarım için evrimleşmemişti. Daha çok hayvanların peşinden koşarak onları avlamayı, ağaçlara tırmanarak meyve toplamayı biliyordu. Toprağı kazmak ve su taşımak insanlara uygun değildi. Bunun sonucu olarak ilk tarım insanlarında bel, boyun ağrıları, kireçlenme ve fıtık görüldü. Bütün bunları o dönemden kalan iskeletlerde teşhis etmek mümkündür. İnsanlar daha sonra tarlaların yanına evler inşa ettiler ve yeni bir döneme başladılar. Artık gruplar halinde, sabit bir yerde yaşayacaklardı. Bu durumda artık daha kuvvetli bir grup geldiğinde, evlerini ve tarlalarını bırakıp gitmek eskisi kadar kolay olmuyordu. Kaçanlar, bu sefer açlık çekecekleri için tarım toplumu insanı savaşmayı seçti. İlk tarım toplumlarında, şiddet nedeniyle ölen erkeklerin oranı yüzde 25’ti. Bu şiddeti kontrol altına almak için daha sonra şehirler, devletler ve hukuk sistemleri icat edildi.

Tıpkı insanların tarımsal üretim için evrimleşmedikleri gibi, 1960’lı yıllarda Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerine çalışmak üzere gelen Türk işçiler de, Avrupa için evrimleşmemişlerdi. Bazıları çiftçiydi ve hayatlarında herhangi bir fabrikanın kapısından bile girmiş değillerdi. Anadolu’dan çıkıp, Almanya’nın bir sanayi şehrinde, uzun saatler boyunca kapalı bir kutuda çalışmak, köylerdeki uçsuz bucaksız yeşil alanları terk edip şehirlerin boğucu atmosferine hapsolmak, onlara kuşkusuz tarım devrimini gerçekleştiren insanlar kadar zor geldi. Ancak onlar da yeni bir düzen kurmuşlardı. 100 bin yıl önce, tarlaların yanına evler inşa eden türleri gibi, evlerini barklarını, ailelerini binlerce kilometre öteye taşımışlardı. Bu yeni hayatı beğenseler de beğenmeseler de, eski hayatlarına dönmek, artık mümkün olmayacaktı…

Kaynak: Oktan Erdikmen, Gurbetçileri Anlama Kılavuzu, Halk Kitabevi


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir