Gruptan kaçış planı


0

Alman gibi olmak isteyen Türkler, çoğu zaman kapalı Türk toplumundan dışlandılar. Bu durum, dünyanın diğer bölgelerinde de benzer sonuçlara neden oluyordu. Örneğin Roland Fryer, ABD’de 90 bin çocuk üzerinde bir anket yaptı. Çocuklardan kağıtlara arkadaşlarının ismini yazmalarını istedi ve kimlerin ne kadar popüler olduğunu araştırdı. Bir çocuğun popülerliğini hesaplamak için, kimin kaç arkadaşı olduğuna değil de, kimlerin isimlerinin listelere en çok yazıldığına baktı.

Sonuçlar, başarılı beyaz öğrencilerin ve vasat notlar alan siyahi veya İspanyol kökenli öğrencilerin popüler oldukları yönündeydi. İyi not alan siyahi öğrenciler sevilmiyordu çünkü onlar “beyaz gibi davranıyor”, “gruptan kaçış planı yapıyor” ve ayrımcılığa uğrayan kurbanlar rolüne uymuyorlardı.

Harford’a göre, arkadaşlarının gruptan kaçış planı yaptıklarını görmek bile insanları sinirlendirmeye yeter: Örneğin bir restoranda çalışıyorsunuz ve aynı zamanda üniversitede hukuk okuyorsunuz. Patron bunu geçici olarak kabul edebilir ancak sizi uzun vadeli planlarına dahil etmez. Çünkü restorandan kaçış planınız, daha iyi bir seçeneğiniz vardır ve güvenilir değilsinizdir.

Kaynak: Oktan Erdikmen – Gurbetçileri Anlama Kılavuzu


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir