Hartz IV süpermarketlerden alınabiliyor


0

Almanya’da sosyal yardım alanlar, acil durumlarda süpermarketlerden nakit avans çekebiliyor. Ülke çapında yaygınlaştırılan proje kapsamında, ocak ayından itibaren 78 bin ödeme yapıldı.

BERLİN – Almanya’da sosyal yardım alanlar, acil durumlarda nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek için süpermarketlere giderek avans alabiliyorlar.

Geçtiğimiz yıl pilot olarak uygulanan proje kapsamında, ocak ayından itibaren ülke genelinde hizmet veriliyor. Açıklanan rakamlara göre eski adıyla Arbeitsamt, yeni adıyla Bundesagentur für Arbeit olan İş Ajansı, sosyal yardım alanlara süpermarketlerden yaklaşık 20 milyon avro ödedi.

Ocak ayından bu yana toplamda yapılan ödemelerin sayısı ise 78 bini buldu. Projede REWE, Real, Penny gibi süpermarketler ve Rossmann, DM gibi kozmetik marketleri de yer alıyor. Marketten avans çekildiğinde alışveriş yapma mecburiyeti ise bulunmuyor.

Sosyal yardım alanlar, İş Ajansı’ndan alınabilecek olan barkodlu belgeleri, süpermarket kasalarına verdiklerinde, anonim olarak karşılığında belirtilen parayı tahsil edebiliyorlar.

Sosyal yardım ödemeleri prensip olarak bankaya yatırılıyor ancak acil durumlarda süpermarketlerden de avans çekilebiliyor.


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir