İlk gurbetçi işçiler


0

Halil İnalcık, İtalya ve Fransa’da tüccar ve ajan olarak yaşayan Türk Müslüman Osmanlıların varlığından söz eder. Öte yandan, 1568’de Fransa Kraliçesi Marie de Medicis için halı dokuyan Türk kadınlar ve Paris’te Müslüman halıcılarla ilgili belgeler var. O dönemde, Fransız donanmasındaki yaklaşık 1000 forsanın 200 kadarı Türklerden oluşuyordu. Kırmızı fes giyen bu forsalar Marsilya’da yerel halkla da temas içindelerdi ve bazıları ailelerine para gönderiyorlardı.

Dolayısıyla Avrupa’ya çalışmaya giden ve memlekete para gönderen ilk gurbetçi işçilerin bu forsalar olduğu söylenebilir.

1960’lı yıllarda yüz binlerce Türk’ün, dilini, kültürünü bildikleri anavatanlarını terk edip de, dili başka, dini başka, kültürü başka bu soğuk Avrupa ülkelerine gelmelerinin sebebini sorsak, insanların ezici bir çoğunluğu “ekonomik” yanıtını verir. Türkiye’de de 1950’den günümüze kadar yaşanan iç ve dış göçlerin en temel sebebi ekonomiktir. İnsanlar, bulundukları bölgede yeterli geçim koşulları sağlanamadığı için, her şeyi göze alıp başka diyarlara göç ettiler. Tıpkı ilk insanların yaptıkları veya bozkır steplerinde yiyecek bulmakta zorlanan atalarının Anadolu’ya geldikleri gibi.

Kaynak: Oktan Erdikmen, Gurbetçileri Anlama Kılavuzu


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir