İnsanlar neden göç ederler?


0

“İnsanlar tarih boyunca göç ettiler” demiştik. Aileler kurmak için, bireysel olarak göç ettiler. Başka bir bölgede koloniler meydana getirmek, yeni hayatlara başlamak için gruplar halinde göç ettiler. Salgınlardan, savaşlardan, tehditlerden, zor iklim şartlarından kaçarak göç ettiler. 18. yüzyılın başlarından itibaren de dünya tarihinde ekonomik temelli göçler yaşanmaya başladı. Önce köleler zorla göç ettirildi. Sonra işçilerin yeni ülkelere kısmi özgür seçimleriyle gittiği döneme girildi.

Ekonomik göçün ilk örnekleri, Avrupalıların 16-18. yüzyıl arası milyonlarca Afrikalı köleyi Amerika’ya götürmeleriyle yaşandı. Bunun 3 temel sebebi vardı. Birincisi Afrika, Asya’ya göre daha yakındı ve buradan köle bulmak daha az zaman alıyordu. Afrika’da mevcut durumda iyi işleyen bir köle pazarı zaten vardı, Avrupa’da olmadığı için kurulmasıyla uğraşılmak istenmedi. Üçüncüsü ise Amerika’daki birçok çiftlikte sarıhumma ve sıtma gibi hastalıklar kol geziyordu. Afrikalılar, zaten kaynağı Afrika olan bu hastalıklardan çok fazla etkilenmiyorlardı.1865 yılında Amerikan Anayasası’nda yapılan bir değişiklikle kölelik kaldırıldı. Ancak siyahilerin oy kullanmaları ve beyazların dükkanlarından alışveriş yapmaları hala yasaktı. 1958 yılında Missisippi Üniversitesi’ne başvuran bir siyahi öğrenci, “zencilerin üniversiteye başvurmasının akıl dışı olduğu” gerekçesiyle mahkeme kararıyla akıl hastanesine kapatılmıştı.

Birleşik Devletler’de 200 yıl içerisinde, kapanması çok da mümkün olmayan bir uçurum meydana geldi. Bugün bile Trump ideolojisinden güç alan bazı ırkçılar, zaman zaman şehirleri birbirine katıyorlar. Avrupa’daki göç hareketleri ise buna nazaran daha yumuşak bir geçişle sürüyor. Almanya’da yabancı isimli bir işçi çocuğunun, iş bulması veya üniversiteye girmesi Alman isimlilere göre çok daha zor olsa da, başvuru yapan birinin akıl hastanesine kapatılması gibi bir olay henüz yaşanmadı.

Oktan Erdikmen

Kaynak: Gurbetçileri Anlama Kılavuzu, Halk Kitabevi.


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir