Kadın erkek milletvekili sayısı eşitlenecek


0

Almanya’nın Brandenburg eyalet meclisi, milletvekili aday listelerinde kadın ve erkeklerin eşit sayıda temsil edilmesini zorunlu kılan Eşitlik Yasası’nı (Parité-Gesetz) kabul etti.

BRANDENBURG – Almanya’nın Brandenburg eyalet meclisinde Eşitlik Yasası (Parite-Gesetz) kabul edildi.

Yasanın yürürlüğe gireceği, 30 Haziran 2020 tarihinden itibaren yapılacak olan seçimlerde, eyalet meclisi için hazırlanan milletvekili aday listelerinde kadın ve erkeklere eşit oranda yer verilecek.

Sol çevreci Yeşiller Partisi (Die Grüne) tarafından verilen teklif, eyalette iktidarda bulunan kırmızı – kırmızı koalisyon tarafından da – Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ve Sol Parti (Die Linke) – desteklendi.

Eyalette muhalefette bulunan Hristiyan Demokrat Parti (CDU) ve aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) ise kanuna karşı çıktı.

Brandenburg, böylelikle cinsiyet eşitliğine ilişkin bu şekilde bir düzenlemenin yapıldığı ilk eyalet olurken, yasanın 1 Eylül 2019 tarihinde yapılması planlanan seçimlerde uygulanmayacağı belirtildi.

Öte yandan yasada doğrudan adaylar kapsam dışı bırakıldı. Yeşiller’in ilk taslağında, doğrudan adayların da bir erkek ve bir kadın olmak üzere belirlenmesi önerilmesine rağmen, bu kısmın anayasa uygun olmayacağı gerekçesiyle hükümet tarafından kabul edilmediği kaydedildi.

 


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir