Merkel, neden “Sosyal kontaktan kaçının” diyor?


-1
8 shares, -1 points

Almanya’da Şansölye Merkel, ulusa sesleniş konuşmasında korona tehdidinin çok ciddi olduğunu belirterek, vatandaşlara sosyal kontakları en aza indirmelerini istedi.

Almanya’da ilk 22 günde sadece bin kişiye bulaşan virüs, son 3 gündür günde binin üzerinde insanı hasta ediyor. An itibarıyla 15 binin üzerine çıkan vaka sayısı, toplamda 28 bin kapasitesi olan yoğun bakım servislerini zorlamaya başladı. Federal hükümet, kapasitenin 2 katına çıkarılması için çalışma başlatsa da, virüsün bu şekilde yayılmaya devam etmesi halinde, sistemin bununla baş etmekte zorlanacağı tahmin ediliyor. O nedenle vatandaşlar dayanışma göstererek sosyal kontakları en aza indirmeli ve virüsün yayılmasını engelleyerek, sağlık personeline destek vermeli.

Koronavirüsle ilgili temel bilgiler:

Virüs nasıl yayılır?

Koronavirüs, öksürdüğünüz veya hapşırdığınız zaman ağzınızdan ve burnunuzdan dışarıya saçılan damlacıklar yolu ile başkalarına bulaşır.

Bana bulaşma ihtimali ne kadar yüksek?

Bu konuda uzman görüşleri değişkenlik gösterse de bu virüsün halkın büyük bir kısmına yayılacağı öngörülüyor. Hükümetlerin sıkı önlemler almasının sebebi ise virüsün yayılmasını engellemek değil yavaşlatmak. Virüsün yavaş yayılması sağlanabilirse, sağlık sistemleri herkese daha iyi hizmet vermeye devam edebilir. Aksi durumda İtalya’da olduğu gibi çok fazla vakanın görülmesi sağlık hizmetlerinin aksamasına sebebiyet verebilir.

Yüksek risk grubunda kimler var?

Özellikle bağışıklık sistemi zayıf insanlar, kanser ve şeker hastaları yüksek risk grubunda. Ayrıca 50 yaş ve üzeri insanlar, solunum rahatsızlığı olanlar ve sigara içen insanlar risk grubunda.

Korona belirtileri gösteriyorsam ne yapmalıyım?

Eğer kendinize Koronavirüsün bulaşmış olduğundan şüpheleniyorsanız hiçbir sağlık kuruluşuna gitmeyin. Öncelikle doktorunuzu veya bir hastaneyi arayın. Örneğin 116117 nolu numarayı arayabilirsiniz. Bu şekilde eğer gerçekten Covid-19 ile enfekte olmuşsanız başkalarına bulaştırma ihtimaliniz ciddi oranda düşer.


Like it? Share with your friends!

-1
8 shares, -1 points
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir