Türk asıllı Alman aileler


0

Birinci Dünya Savaşı yıllarında, Alman-Türk ittifakında yüzlerce Türk Almanya’ya gönderildi ve bir kısmı geri dönmedi. Aynı şekilde 17. yüzyılda esir alınan Türkler de geri dönmemişlerdi. Bunlar şimdi Alman isimli, Alman aileler olarak yaşıyorlar.

Nasyonal sosyalistler, 1930’lu yıllarda Alman ailelerin tarihini derinlemesine araştırmaya başlayınca, Weisenburger, Grünbaum, Auerbacher, Benedict gibi bazı soyadlarının Türk kökenlilere dayandığı yönünde tespitler yapılmaya başlandı. 1938 yılında yayımlanan “Türk Kanının Alman Ailelere Karışması” gibi yayınlar, yeni bir Türk-Alman tarihi tartışmasına neden oldu. Vaftiz edilerek Alman ismi verilen bu Türkler, oldukça ilginç hikayelerin kahramanlarıdır. Örneğin 1617’de Schlosskirsche Pretzfeld’de vaftiz edilen bir Türk’e, Hans Georg Weissenburger ismi verildi.1691’de Staffelstein’da ismi Mehmet olan bir Türk’ün adı, Johann Philip Mahler olarak değiştirildi. Babası Osmanlı ordusunda komutan olan bir çocuk, Lorenz Schmiedl tarafından evlat edinildi ve ismi de Christian Lorenz Schmiedl yapıldı.1686’da hapsedilen ve ismi Hüseyin olan bir kişi, 1694 yılında vaftiz edilerek Friedrich Carl Wilhelm Benedict adını aldı.

Spohn’un derlediği bu liste, benzer şekilde uzayıp gidiyor. Türklere verilen isimler genellikle en “Alman” isimlerden seçildi: Christian Joseph Borgk, Johann Baptist Grünbaum, Wilhelm Weissenburger, Maria Antonia, Maria Josepha Theresia, Joseph Offenberg. Salih Abdullah, o tarihlerde Alman hapishanelerinde binlerce Türk mahkumun yattığını yazarken, Almanya’da o dönemden kalma bir mezar taşında bulunan şu ifadeler dikkati çekiyor:

“Burada Carl Osman yatıyor. 1655 İstanbul doğumlu, 1688’de Belgrad’da esir alındı, 1735 yılında, 80 yaşında öldü”.

Kaynak: Gurbetçileri Anlama Kılavuzu – Oktan Erdikmen


Like it? Share with your friends!

0
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir