Türkiye’de bir Alman vatandaşı tutuklandı


0
91 shares

ANTALYA – Antalya’ya tatile giden Türk kökenli bir Alman vatandaşı, sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklandı. Alman devlet televizyonu WDR’nin bildirdiğine göre, 36 yaşındaki Osman B isimle kişi, Türkiye’ye giriş yaptığı anda tutuklandı.

Almanya’nın Hessen eyaletinde yaşayan ve sadece Alman vatandaşlığı bulunan Osman B’nin tutuklanmasına gerekçe olarak, Facebook sayfasından yaptığı paylaşımlarda terör propagandası yapması gösterildi.

Antalya polisi tarafından gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemede kaçma ihtimali nedeniyle tutuklanmasına karar verilen Osman B ile ilgili açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanlığı, Ankara’daki büyükelçiliğin ve Antalya’daki konsolosluğun bilgilendirildiğini açıkladı. Konuyla ilgili gerekli adımların atıldığını dile getiren yetkililer, bu adımların ne olduğu konusunda bir açıklama yapmadılar.

Merkel araya girince serbest kalmıştı

2017 yılında Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasında yaşanan referandum krizi nedeniyle ilişkilerin bozulması sonrasında, çok sayıda Alman vatandaşı Türkiye’de tutuklanmıştı. En büyük sükse yapan tutuklama olayı ise Gazeteci Deniz Yücel’in, terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla cezaevine konulması olmuştu.

Erdoğan’ın, “Ajan terörist, ben varken asla hapisten çıkamaz” dediği Deniz Yücel, Binali Yıldırım’ın Berlin ziyareti sonrasında özel uçakla Almanya’ya yolcu edilmişti.

Aradan geçen süre zarfında Erdoğan’ın “Elimizde görüntüler var” dediği görüntüler ortaya çıkmadı ancak Deniz Yücel’in suçsuz olduğu ve hak ihlaline uğradığı Anayasa Mahkemesi tarafından ilan edildi.


Like it? Share with your friends!

0
91 shares
redaktion

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir